|
Mg Bartk is elszllhat A Debreceni Balett az Erlaun
Egres Bla 2005.08.01. 18:18
Vasrnap este a Debreceni Balett bemutatkozsval folytatdott a Fesztivl a Barokk Egerben rendezvnysorozatban a IV. Erlau Tncfesztivl a Lceum udvarn. j sznnel gazdagodott a tncos hetek programja, st a szorgalmas tncsznhznznek sszehasonltsra is volt lehetsge.
Egerhzi Attila rendez-koreogrfus s csapata ezen az estn kt darabjt hozta el a fesztivlra. Az est els rszben egy knnyed, elssorban a zennek ksznheten j ritmus darab, A szv kldi kerlt a publikum el.
Aki szereti – s ki ne szeretn – Astor Piazzola s Caetano Veloso muzsikjt, az nem csaldott, mert a zene nagyon jl szlt a j akusztikj udvaron. Termszetesen nem kell mindig nagyon mly, filozofikus gondolatokat megfogalmazni tncsznpadon, de a knnyedsgnek is megvannak a hatrai.
Fleg, ha ez nem prosul igazi tletgazdagsggal, s megelgszik egy-egy tncos, vagy nem is mozgsban megfogalmazott geggel. dt nyresti szrakozst, feldlst tn tartogat a flledt nyrestben, de semmi tbbet. Habknny varicik a szerelem, a prkeress, -talls tmjra – maradand lmny nlkl.
Ez persze nem baj, hisz az est msodik rsze Bartkot s A csodlatos mandarint grte. Erre aztn mindent r lehet mondani, de hogy slytalan, konfliktusokat nlklz volna, azt semmikppen sem.
Nos, Egerhzinak ezt a mvet – melyet pr ve a Szegedi Kortrs Balett megfogalmazsban lthattunk – is sikerlt flemelnie a porbl, mintha slya sem volna. Knnyebb utakat, lmodernkedst vlasztott, ahelyett, hogy igazn meg prblta volna fejteni a mandarin s a lny trtnett, eslyt adott volna nmagnak s tncosainak, hogy megrtsk a tettek, kapcsolatok mozgatrugit.
Sokkal tbb van ebben a trtnetben s fleg a bartki letm eme kimagasl darabjban, mintsem hogy meg lehetne szni egy kis szold cigarettafst-eregetssel vagy csppnyi meztelensggel. Hiba egy-egy j tlet s thalls, hiba a j, akr mg nem is oly szokvnyos mozdulatok, mozdulatsorok, ha az sszkp sztes, ha a feszltsg nem teremtdik meg a balettsznyegen. Pedig a mandarinban feszltsgteljes pontokat tallni nem szmt bravrnak.
A j pillanatok mg nem bizonyulnak elegendnek ahhoz, hogy sikerljn megteremteni azt a lgkrt, mely odaszegezi a szemeket a sznpadra, s oda a szellemet a zenben, a tncban megfogalmazott gondolatokra.
| |