| ___FRISSVOLT : Az egri színház drámapályázatának díjazottjai |
Az egri színház drámapályázatának díjazottjai
Pilisy Csenge 2004.11.20. 01:05
A 100 éves Gárdonyi Géza Színház drámapályázatára huszonnégy darab érkezett, melyet a zsűri: Molnár Piroska, Kossuth-díjas színművész, Csizmadia Tibor, igazgató-főrendező, valamint a színház dramaturgjai, Sirokay Bori és Pályi András bíráltak el. Bár nem adtak ki első díjat, mégis három drámaíró vehetett át díjat. Az egri Országos drámapályázaton megosztott második díjat nyert Kácsor Zsolt újságíró Az a szép Valentin című kétrészes vígjátékával és Mészöly Gábor író Karul című fikciós történelmi drámájával. Mindketten Balassi Bálint Egerben töltött éveiről írtak.
Kácsor Zsolt (képünkön) a nagy költő szerelmes oldalát idézte fel. Amikor a magyar Casanova mindenkit, s leginkább a vár kapitányának feleségét, Losonczi Annát akarta meghódítani. Ezért Ungnád Kristóffal konfliktusba kerültek, s Balassinak mennie kellett a városból. Mészöly Gábor drámája 1594-ben, Balassi halálos ágyánál játszódik. Az utolsó lázas éjszakán a költő egész élete, és annak fontosabb eseményei elevenednek meg, köztük Losonczi Annával való kapcsolata.
A harmadik helyezett dr. Kikli Tivadar újságíró, dramaturg lett, aki Az egri csata címmel adta be valóságos történeten alapuló színművét, amely II. József és az Eszterházy Károly püspök között az egyetemért zajló harcról szól. A legjobb darabokkal felolvasó-színházi sorozat keretében tavasszal találkozhat a közönség.
A fotóért köszönet Sike Sándor kollégánknak (a szerk.)
Kácsor Zsolt , ma a Népszabadság újságírója, főiskolásként a Heves Megyei Napnál bontogatta szárnyait.
- Ez az első színdarabocska, amiben kipróbáltam magam. Nem vagyok még drámaíró, de szeretnék még írni, ezzel az elismeréssel lendületet kaptam. Bevallom, gyerekfejjel akárhányszor elmenetem a színház mellett, mindig arra gondoltam, de jó lenne, ha egyszer az én írásomat is bemutatnák a színpadon! Balassit nagyon jól megfogható, megformálható karakternek érzem, életvidám, bővérű reneszánsz vagánynak, akiről nem volt nehéz drámát írni. Nagyon élveztem a munkát. Már van is két jó ötletem, amit szeretnék megírni, kiírni magamból…
Mészöly Gábor , író, többek között a Hoppárézémi! és egy sor más színdarab szerzője.
- Úgy született a történet, hogy egy televíziós munkám révén Esztergomban kutattam a város történelmét, így bukkantam rá arra a kevésbé ismert tényre, hogy amikor 1594-ben Esztergom visszavívása zajlott, az egyesített európai csapatok élén ott táborozott a Montvai herceg és udvari muzsikusa, a fiatal Monteverdi. Miután ott harcolt és halt meg Balassi is, ez adta az ötletet, hogy egy nem létező, általam kitalált találkozás kapcsán Európáról és hazánkról írjak. A klasszikus történelmi darabokat nem nagyon szeretem, így született meg egy fikciós történelmi dráma arról, hogyan hat egymásra egy magyar reneszánsz figura, hogyan találkozik egy vérbő magyar a fejlett Monteverdi által képviselt Európával. Balassi hallatlan vitalitása is hatott a fiatal Monteverdire. A szilaj magyar őserő a finom nyugati muzsikára. Természetesen Balassi életének rengeteg mozzanata is előkerült, kettejük vitájában, az utolsó ostrom előtti éjszakán érvként varázsolódnak elő szerelmei, kapcsolatai, a magyar elmaradottság, és mindaz, amit ő tenni akart.
Kikli Tivadar nak nem ez az első drámája, mellyel sikerrel szerepel pályázaton.
- Az ötvenes évektől kezdve írok színpadi műveket. Kisebb bohózataimat már bemutatták egyetemi színpadok, amatőr társulatok. Az ember szinte megálmodja, amit írt. Előttem már számtalanszor lejátszódott a darab. A szereplők valós személyek, így sok kutatómunkát igényelt, mire elkészült a színdarab. Az fogott meg, hogy Egernek mindig nagy vágya volt, hogy egyeteme legyen. A Líceumba jártam iskolába, és évek óta foglalkoztat a téma, miért nem sikerült a városnak egyetemmé nyilváníttatnia a főiskoláját. A címben szereplő egri csata tulajdonképpen II. József és Eszterházy Károly gróf között zajlik le a felvilágosodás korában.
| |