|
Csörömpölő Harlekin
Négyessy Zita 2004.09.09. 23:04
Már észre sem vesszük a zajokat, zörejeket, amelyek körülvesznek bennünket. Ahhoz, hogy odafigyeljünk rájuk, valami különösnek kell történnie, ami kizökkent a monotóniából.
Az egri Harlekin Bábszínház most egy ugyancsak különös bemutatóra készül.
Deres Péter Csörömpölők című hangjátékát elsőként a felnőtt közönségnek adja elő a társulat, aztán majd a gyerekek is láthatják.
De vajon hogyan fogadják? Ezt próbálták tesztelni kedden oly módon, hogy a Hív a Harlekin című találkozón ízelítőt adtak a darabból az óvodapedagógusoknak. A néhány perces részlet oly drámaian hatott rájuk, hogy időbe telt, míg valaki összeütötte a tenyerét, s őt követve a többiek is tapsolni kezdtek.
Ugyanis a Csörömpölők nem hasonlítható például az agyafúrt kismalac történetéhez. Ez egy olyan mese, amelyben nincsenek párbeszédek. A gesztusokból és a ritmusból érezhető ki a szereplők szándéka, hangulata. A szereplők nem hús-vér emberek vagy emberi tulajdonságokat tükröző állatok, hanem egy sötét pince mélyén rejtezkedő ócska tárgyak, amelyekre látszólag senkinek sincs szüksége. Talán ezért is érzik sértetten magukat, s veszik zokon, hogy helyet követelő újabb kacatok érkeznek melléjük. Szólni nem tudnak, hiszen tárgyak, viszont nekik is van lelkük. Valamikor „ők” is fontosak voltak valakinek, most pedig nélkülözniük kell a megbecsülést. Ki kell vívniuk – legalább egymás közt – a tiszteletet.
A bábszínészek, köztük a Budapest Bábszínházból érkezett Csák Zsolt mindent megtesznek azért, hogy kifejezzék a „lomok” általános közérzetét, hevületét. A rendező Lengyel Pál bízik benne, hogy a gyermekközönség megérti ezt az érdekes kísérletet.
Az óvónők hozzászólásaiból nehéz megjósolni, hogy milyen lesz a fogadtatás. Egyikük szerint kellő felkészítéssel lebilincseli majd a nagycsoportosokat a 40 perces, kizárólag csak a zajokkal, ütemekkel és mozdulatokkal elbeszélt cselekmény. Másvalaki úgy véli, hogy a sötét pince atmoszférája megriasztja, s kiűzi a nézőtérről a kicsinyeket.
Ezt gondolják felnőtt fejjel a felnőttek. Azt, hogy miként reagálnak a gyerekek, csak a bemutatót követően tudhatjuk meg.
| |