|
STÚDIÓSZÍNPAD Szophoklész: Oidipusz
2004.08.11. 00:08
A bemutató december 8-án lesz.
A darabot Béres Attila rendezi, aki így vall elhatározásáról: „A görög tragédia tulajdonképpen „hiánycikk” a mai magyar színpadon. Egy ilyen szöveget színpadra állítani ma tulajdonképpen a kísérlet kategóriájába esik. A hétköznapi eluralkodott életünkben és az ezt tükröző színházban is. Azon túl, hogy a minket körülvevő hétköznapival szeretném szembeállítani a fenségeset és rendkívülit, hogy a szophoklészi szöveget önmagában is erőteljesnek érzem, magában a történetben is olyan lehetőségeket látok, melyek a lét felszínén való kaparászáson túlmutatnak."
Az Oidipusz király az önmegismerés tragédiája, egy ember nagyívű bukása az általa nem ismert tények szorításában. Heidegger szerint "Isten-bizonylat"... A címben szereplő "király"-t mégsem tartom fontosnak, mert szeretném, hogy a színpadon ábrázolt történet az emberről szóljon. A két, a három és a négylábúról egyaránt. Oidipusz életének abban a szakaszában van, amikor szembesülnie kell a kérdéssel: ki vagyok én? Ha ember vagyok, aki ebben a világban élek, akkor van Énem, amely arra kényszerít, hogy döntéseket hozzak és cselekedjek. Minden cselekedetem által bűnössé válok – függetlenül attól, hogyan döntök. Ez a bűn szenvedéshez vezet, mert énem egyoldalúságra van ítélve. Cselekedeteimből és szenvedéseimből tanulva azonban olyan belátásra jutok, hogy végül képes leszek legyőzni énemet és magamra találok. Önmagam megismerése a célom, mert önmagunk megismerése Isten megismerése (is)…
Oidipusz (is) úgy véli, értelmével uralkodhat a valóságon: szenvedélyes nyomozása az értelem szenvedélye. Amíg azonban azt keresi, hogy mi a rossz okozója a körülötte lévő világban, egyre inkább önmaga mélységeibe pillant, és rájön, hogy azt, amit keres, mindvégig magában hordozta. Oidipusz életének kiemelt pillanata ez a megértés, és ez a pillanat mindannyiunk életében bekövetkezik. Az út innen már csak befelé, a teljes bezárkózás felé vezethet. A vakok tisztánlátásához…
/ Béres Attila /
SZOPHOKLÉSZ: OIDIPUSZ
Fordította: Babits Mihály
OIDIPUSZ - GÖRÖG LÁSZLÓ
IOKASZTÉ - PAP VERA
KREON - GÁL KRISTÓF
TEIRESZIASZ - CSENDES LÁSZLÓ
KARVEZETŐ - MÉSZÁROS MÁTÉ
THÉBAI MENEKÜLTEK KARA: NAGY ADRIENN LISZTÓCZKY PÉTER FEHÉR ISTVÁN / SZABÓ MÁTÉ PINTÉR KRISTÓF
ELSŐ HÍRNÖK - VAJDA MILÁN/FEHÉR ISTVÁN
MÁSODIK HÍRNÖK - BALOGH ANDRÁS
Látvány: BÁNKI RÓZA, É. KISS PIROSKA Dramaturg: ARI NAGY BARBARA Koreográfus: DOMJÁN ESZTER Munkatárs: SIROKAY BORI Ügyelő: LUDÁNYI ANDREA Súgó: HORVÁTH ÉVA
Rendezőasszisztens: JAKÓ BEA
Rendező:
BÉRES ATTILA
| |