|
NAGYSZÍNPAD 3:1 a szerelem javára (vízilabdaoperett)
2005.08.30. 00:45
Az 1936-37-es évad egyik szenzációja a magyar vízilabdacsapat első fénykorából. Anger Zsolt, a darab rendezője az első olvasópróbán elárulta színészeinek: itt-ott húzott a librettóból, helyenként pedig beleírt a szövegkönyvbe, kissé felfrissítette, maivá hangolta a párbeszédeket, mi több fel is iratkozott a szerzők közé: Ábrahám Pál, Harmath Imre, Szilágyi László, Kellér Dezső - és Anger Zsolt - zenés vígjátéka felhőtlen kikapcsolódást ígér.
A cselekmény? A magyar vízilabda-válogatott tagjai gólt lőnek, emellett pedig nem állnak ellen a szerelemnek sem, amihez a budai leánynevelde tanulói lelkesen asszisztálnak. Ének, tánc, humor, szenvedély és sok-sok félreértés két félidőben, kitűnő szereposztásban. A végeredmény pedig ( remélhetőleg) 8:0 a siker javára ...
1936-ban (a mű születésekor) Magyarország végzett az első helyen az olimpia éremtáblázatán. A válogatott vízilabdázók parádés győzelmet arattak az angol válogatott felett.
Az operett meséje róluk szól. A játék a vízilabda csapat körül folyik, akikhez a ködös Angliában az indulásuk előtti utolsó pillanatokban - a rá váró kényszeresküvő és a papa haragja elől - a szállodai szobába menekül egy igazi skót kisasszony.
A fiúk lovagiasan elmenekítik magukkal a leányt, majd egy igazi magyar báró - nemes, gáláns és érző szívű úr - badacsonyi kastélyában edzőtáboroznak. De hogy a nemek aránya megfelelő legyen, egy leányiskolai osztály is oda keveredik, a hozzá tartozó tanárnővel. (Legyen majd párja a skót szoknyás papának, aki később megérkezik, megbosszulandó a leányszöktetést.)
Forrpontig hevült érzelmek, számtalan poén és vidámság közepette a végeredmény nem lehet kétséges: egymásba szeret a primadonna és a bonviván, a skót lány és a vízilabdázók csapatkapitánya.
S ha mindez még kevés lenne a felhőtlen szórakozáshoz, itt van még az andalító, kellemes és fülbemászó Ábrahám muzsika, - a dalok, melyek már réges-régen slágerekké váltak.
A 3:1 A SZERELEM JAVÁRA című, eredeti műfaji megjelöléssel sport-operettnek elnevezett darab õsbemutatója 1936-ban volt Budapesten, amikoris a szereposztásban olyan nevek szerepeltek, mint Bársony Rózsi, Dénes Oszkár, Dénes György, Keleti László, Feleki Kamill, Peti Sándor, Kazal László, Somogyi Nusi, Sulyok Mária, Fényes Kató, Gárdonyi Lajos és Solthy György.
Ábrahám Pál - Harmath Imre - Szilágyi László - Kellér Dezső: 3:1 A SZERELEM JAVÁRA operett két csuromvizes felvonásban
Anger Zsolt plakátterve
A Magyar Vízilabda Válogatott tagjai BLAZSEK KETTŐ - MÉSZÁROS Máté BRAUN - VAJDA Milán KÁROLYI GYURKA - HÜSE Csaba LALI - GÁL Kristóf CSÖPI - RÁCZ János PUFI - SZÍVÓS Győző DODI - LISZTÓCZKI Péter
A Tötössy Melinda Leánynevelő Intézetének növendékei BERTUSKA - PÉTER Kata TAUSSIG - TATÁR Gabi MANCI - DÉR Gabi CILI - IVÁDY Erika SÁRI - NAGY Adrienn LIDI - TARDY Anna TOVÁBBÁ TÖTÖSSY MELINDA - Fekete Györgyi CHARLIE CHESWICK - Safranek Károly BÁRÓ SZIRMAY ERVIN - Pálfi Zoltán KŐRÖSSY MIRA - Bozó Andrea BOB WILKINS - Tunyogi Péter BENCE - Sata Árpád STANCINGERNÉ - Krucsó Júlia Rita KÁLMÁN - Vókó János FINÁNC - Horváth Ferenc KALAUZ - Balogh András TITKÁR - Fehér István LONDINER - Tóth Levente GINGI - Kovács Patrícia
Díszlet: É. Kiss Piroska Jelmez: Nemes Takách Kata Zenei vezető: Silló István Koreográfus: Bodor Johanna Korrepetítor: Nagy Zoltán Ügyelő: Hódosi Ildikó Súgó: Szecskó Andrea
Rendezőasszisztens: D. Katona Mária
Rendező: ANGER ZSOLT Bemutató: 2005. szeptember 30. NAGYSZÍNPAD
| |