| KRITIKUS : Nyrra hrom – a Grdonyi Gza Sznhztl |
Nyrra hrom – a Grdonyi Gza Sznhztl
Dnos Lszl 2005.08.28. 23:26
Az elmlt vekben mr megszokhattuk, hogy a vros sznhza nyrra is tartogat kznsge szmra bemutatkat. Az vad nem r vget a ksznhzi produkcikkal, az vadzr trsulati lssel, hanem Eger klnbz helysznein folytatdik.
gy trtnt ez az idn is.
A sznhz pletben szinte mg el sem lt az utols taps, amikor az rsekkert lombos fi alatt mr flbukkant Rbert Gida kedvenc jtkllatki ksretben. Grg Lszl, mint rendez lmodta a szzholdas pagonyt ide, hogy megelevenedjen Micimack, Malacka, Fles, Nyuszi, Bagoly, Kanga, Zsebibaba s persze Tigris trtnete. Az a trtnet, melyet A. A. Milne gy rt meg, hogy az minden korosztlynak, az let brmely szakaszban ltez embernek jat, meghatroz lmnyt nyjthasson.
Gyakran hasznljuk manapsg azt a kifejezst, hogy kultuszknyv, vagy kultuszm, nos, brmennyire is elcspeltk mr ezeket a szkapcsolatokat, a Micimack esetben ez teljesen helynval! Mert Micimack nem csak emlk, amikor apa vagy anya estnknt, knnyesre kacagott szemmel olvasott belle elalvs eltt, hanem felnttkorunk valsgos olvasmnylmnye is. Mert mi is olvastuk, olvassuk gyerekeinknek – meg nmagunknak is –, mert mindig tallunk benne valami jat, valamit, ami megnevettet, valamit, ami megrkat s valamit, amit azta elvesztettnk, de jra s jra meg akarunk tallni mostani letnkben is. Valsznleg ennek az elvesztett rtatlansgnak, naivsgnak a keresse vezette Grg Lszlt, amikor sznre lmodta Medveczky Medve r trtnett azokkal a remekl megrt jellemekkel, melyekkel mindennapjainkban tallkozunk az utcn, a munkahelynkn, de nmagunkban is. Ezeket a jellemeket – jellemhibkat – pedig lehet szeretni, lehet rajtuk mosolyogni – irnival s nirnival egyarnt. A lombos fk alatt pedig mindezek a szpsgek s szeretni valsgok felvonultak a Mszros Mt ltal megformlt cmszerepl plssmack, Malacka (Kovcs Patrcia), Nyuszi (Rcz Jnos), Bagoly (Fehr Istvn), Tigris (Gl Kristf) Kanga (Fekete Gyrgyi) s persze a Kaszs Gerg alaktotta Fles szemlyben. Ebben az olvasatban klnsen ez utbbi jelenthetett valami egszen jat klnsen a felntt nzk szmra, akik ebben az alakban ismerhettek leginkbb nmaguk felnttkorkesertette, gondokkal, hton hurcolt flusztrcikkal teljes letkre.
S ha mr lelki bajainknl tartunk, lssuk, mik ezek a bizonyos, htunkra rakott terhek, honnan eredeztethetk magunkkal vonszolt, trktett bajaink. Igen abbl a vrzivataros, mskor csak nyomaszt-gytr histrinkbl, melyet nagyapink, apink s jmagunk is t- s megltnk az elmlt nhny emberlt alatt. Trtnelem s a velnk l jelen keveredik, forog a tncok lpsein a Kis Dob trre kivitt Dezsav cm produkciban, melyet egy nagyon fiatal, mgis a mltra fogkony s rzkeny rendez, Szab Mt lltott sznpadra mg a ksznhzban. A Dezsav azonban j letet s rtelmet kapott a meghitt kis tr hzai, vendgli ltal krbelelve. Kinylt a tr s kinylt a szellem, mely a zenk, a tncok ltal vgigvezetett a trtnelem ezen huszadik szzadi keser, des, nha hallos, mskor lhetnek tn idszakn. Annyi megvlaszolatlan krds, elhallgatott, -titkolt indulat, fligazsg s hazugsg, szgyen s szemlyes bszkesg szeglyezte ezeknek a nemzedkeknek az tjt, amennyit taln sohasem srtett a sors nhny vtizedbe. Trtnik mindez egyetlen sz nlkl – ahogyan az egy mozgssznjtkhoz illik –, csak azokon a dalokon s tncokon keresztl, melyeket nagyszleink, szleink s magunk is hallgattunk-tncoltunk szemlyes kicsi vagy nagyobb teraszainkon, kerthelyisgeinkben. Tncoltak, tncoltunk, hogy felejtsnk, hogy mgis gondolkodjunk, hogy tlljnk hbort, forradalmat, rendszert s rendszervltozst.
Vajon mikor jn el az az id, amikor az azta eltelt idre is gy, nmarcangol, de szeretni val blcsessggel tudunk majd visszanzni…? Mert visszanzni kell s lehet. Akkor is, ha ez a visszatekints egy olyan nosztalgira vonatkozik, amihez ppen az elbbiekben emlegetett sorssjtotta idk miatt nem lehet kznk, de igazi emlknk sem.
A hippivilg s -mozgalom ismeretlen maradt szmunkra testkzelbl, mgis rznk egyfajta kielgtetlen vgyakozst irnta. Az irnt a vilg irnt, mely elzrtsgunkban sohasem lehetett a sajtunk. A Hair, melyet Csizmadia Tibor rendezett a Lceum udvarra ilyen alkots. Az cen tls partjn, a nagy kk vzen tl bizonyosan ms rzseket kelt, mert ott vannak hozz kthet emlkek. Vannak bartok, akik soha nem trtek vissza a Tvol-Kelet dzsungelbl, s vannak, akik visszatrtek s azta is tolszkben csrgetik a McDonalds-os pohrban az aprt, s vannak, akik gynyr, vietnami lnnyal oldalukon lik azta is boldog, vagy mr rg nem felhtlen letket. s vannak olyanok is, akik valban elgettk behvikat s inkbb vlasztottk a fvet meg mst a bambuszerdk helyett. Mi, itt a keleti blokkban ezalatt sorkatonai szolglatunkat tltttk, a szerencstlenebbek pedig egyszer csak valahol az akkori Csehszlovkiban talltk magukat egy tankba prselve, azt sem tudva mirt.
Itt a gond az egri Hairrel. Mert rm, hogy gyakorlatilag helyi erkbl sikerlt sznpadra lltani ezt a hres musicalt, egri sznszekkel, a remek egri Kupak Tams s a srnyitk egyttes l zenjvel. rm, hogy, hogy vgre megszlalhatott itt is ez a darab, mg ha nem is mindig s mindenkinl szlt igazn tisztn vagy ott, ahol kellett volna, de ezt a helyi nz taln elnzi egy jovilis, elnz mosoly ksretben. Csak az motoszkl folyamatosan az ember fejben, hogy mirt itt, mirt most, mirt ppen ezt s fleg mirt gy…
Nem gondolom, hogy a Hairnek ne lenne 2005. magyar nyarn aktualitsa. Nem hiszem, hogy ne szlhatna msrl, mint amirl az eredeti, nagyon amerikai darab, vagy akr a film. Ma ismt mennek a katonk. Mennek Irakba, mennek Afganisztnba, mennek a dlvidkre. Ma is rkeznek haza katonk koporsban, nyomorkon, lelkileg megnyomorodva. Ma mr a rombols, a gyilkols, a rettenet hzhoz jn. Hzhoz Amerikban, hzhoz Eurpban, a Brit Szigeteken, Csecsenfldn s taln csak id krdse, hogy itt Magyarorszgon is. Ma sem lehet tvol tartani magunktl mindazt, amirl a Hair szlni akart akkor, amikor szletett, s szlni tud most, amikor egy ms kzegben jra bemutatjk. Lnyegesen tbb s ms, mint amit a Csizmadia-fle megfogalmazs – s nem jrafogalmazs – megenged. Mert hiba a j alapanyag, hiba az elfogadhat produkci, ha nem mutat nmagn tl, ha nem tall utat ahhoz a kznsghez, azokhoz a lelkekhez, akiknek kszlt.
Ahogyan utat tallt Micimack, utat leltek a Dezsav rzsei s rzelmei, gy maradt kvl azon a bizonyos szvburkon a Hair, mellyel ltszlag taln semmi baj sincs, mgsem gy szlt a Lceum udvarn, ahogy megszlalhatott, megszlthatott volna.
| |