___FRISSVOLT : Megkezdődtek az évadnyitó bemutatók próbái 3:1 a szerelem javára és Tetovált rózsa |
Megkezdődtek az évadnyitó bemutatók próbái 3:1 a szerelem javára és Tetovált rózsa
Pilisy Csenge 2005.08.26. 09:19
Ábrahám Pál - Szilágyi László - Kellér Dezső - Harmath Imre: 3 : 1 A szerelem javára című operettjét Anger Zsolt rendezésében szeptember végén láthatja a közönség. A zenés darab olvasópróbái a napokban kezdődtek meg a színházban.
A mű születésekor, 1936-ban Magyarország végzett az első helyen az olimpiai éremtáblázaton. A válogatott vízilabdázók parádés győzelmet arattak az angol válogatott felett, azaz 3:1-re verték őket. Az operett meséje róluk szól.
Az operett meséje róluk szól. A játék a vízilabda csapat körül folyik, akikhez a ködös Angliában az indulásuk előtti utolsó pillanatokban - a rá váró kényszeresküvő és a papa haragja elől - a szállodai szobába menekül egy igazi skót kisasszony.
A fiúk lovagiasan elmenekítik magukkal a leányt, majd egy igazi magyar báró - nemes, gáláns és érző szívű úr - badacsonyi kastélyában edzőtáboroznak. De hogy a nemek aránya megfelelő legyen, egy leányiskolai osztály is oda keveredik, a hozzá tartozó tanárnővel. (Legyen majd párja a skót szoknyás papának, aki később megérkezik, megbosszulandó a leányszöktetést.)
Forrpontig hevült érzelmek, számtalan poén és vidámság közepette a végeredmény nem lehet kétséges: egymásba szeret a primadonna és a bonviván, a skót lány és a vízilabdázók csapatkapitánya.
S ha mindez még kevés lenne a felhőtlen szórakozáshoz, itt van még az andalító, kellemes és fülbemászó Ábrahám muzsika, - a dalok, melyek már réges-régen slágerekké váltak.
***
A 20. század egyik legnagyobb drámaírója, Tennessee Williams drámái legtöbbször furcsa, sérült lelkű emberek sajátos, bizarr konfliktusait hordozzák. Műveinek alapmotívuma egy pszichológiai „eset”, melyek szenvedő hőse többnyire egy-egy különös finomsággal megrajzolt nőalak. Ilyen – az 1951-ben írt – A tetovált rózsa Serafinájának esete is.
A történet egy tengerparti faluban, New Orleans közelében játszódik. A szicíliai bevándorló közösségből való Rosario (teherautó-sofőr) és felesége, Serafina (a varrónő) is. Már van egy 12 éves lányuk, amikor Serafina második gyermekét várja. Az olaszosan érzelmes és gyermeteg módon szélsőséges asszonynak, amikor a gyermek fogant, különös érzése támadt: néhány pillanatig az ő bal mellén is ugyanolyan rózsa-tetoválás látszott, amilyen a férjének van.
A történet kezdetén Rosario éppen veszélyes úton jár, csempészárut szállít. Reggelig nem érkezik haza. Amikor az öreg plébános néhány falubeli asszony kíséretében felkeresi Serafinát, az asszony már tudja: a férje az éjjel rajtavesztett.
Serafina - a merev erkölcsiségű, érzékeny szicíliai nő - az izgalom hatására elveszíti magzatát, s a gyász túlzó, embertelen reakciókat vált ki belőle. Csak a munkának és a gyásznak él, és közben örökös harc folyik közte és az immár kamasz és szerelmes lánya közt. Közben arra is rádöbben, hogy makulátlannak hitt házassága hazugság volt, mert férje - halála előtt - már egy teljes éve viszonyt folytatott egy kétes hírű asszonnyal.
A bálványnak végül le kell dőlnie, de a mesterséges, erőszakolt formák közötti élet nyomai nem tűnhetnek el. Egy utcai botrány nyomán egyszercsak feltűnik egy jól megtermett teherautó-sofőr - és a rózsa alakú tetoválás…
Tennessee Williams Tetovált Rózsa című darabjának egri bemutatóját Szegvári Menyhért rendezi.
|